bahargroup
31 شهریور 1401 - 09:26

ابراز نگرانی سئول از افزایش فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی

وزارت خارجه سئول اعلام کرد نمایندگان ارشد کره جنوبی و آمریکا نگرانی‌های جدی خود را نسبت به افزایش فعالیت‌های هسته‌ای پیونگ یانگ اعلام کرده اند.

کیم گان، نماینده ویژه در امور صلح و امنیت شبه جزیره کره در دیدار با همتای آمریکایی خود، سونگ کیم با هدف ارزیابی وضعیت امنیتی پس از تصویب قانونی در کره شمالی که اجازه استفاده پیشگیرانه از سلاح‌های هسته‌ای را در مواجهه با این کشور می‌دهد، با تکرار ادعاهای مقامات غربی، فعالیت‌های هسته‌ای اخیر کره شمالی را تهدیدی جدی برای جهان قلمداد و تاکید کردند در صورت آزمایش‌های بعدی هسته‌ای در پیونگ یانگ به این اقدامات پاسخ خواهند داد.

نمایندگان کره جنوبی و آمریکا مدعی شدند که قانون جدید یک تهدید جدی است، زیرا شرایط را برای دولت کیم جونگ اون فراهم می‌کند تا دست به یک حمله هسته‌ای پیشگیرانه بزند. مقامات کره جنوبی و آمریکا صراحتاً اعلام کردند هر گونه حمله هسته‌ای کره شمالی با پاسخ قاطع و محکم آن‌ها مواجه خواهد شد.

آمریکا هم بار دیگر تاکید کرد به ثبات و امنیت در منطقه به ویژه در کره جنوبی به شدت پایبند است و از آن دفاع می‌کند. آمریکا و کره جنوبی مدعی هستند که کره شمالی آماده انجام هفتمین آزمایش هسته‌ای خود در آینده‌ای نزدیک است.

در سال‌های اخیر به ویژه در سال جاری میلادی پیشرفت‌های هسته‌ای و تسلیحاتی کره شمالی، آمریکا و بسیاری از متحدانش را نگران کرده است. آمریکا تلاش دارد با تحمیل تحریم‌های گسترده مانع از گسترش توانایی تسلیحاتی پیونگ یانگ در زمینه هسته‌ای شود.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللبین‌الملل

شناسه خبر: 751312