bahargroup
22 مرداد 1401 - 21:58

فرماندار:سرپل ذهاب آماده استقبال از زائران اربعین است

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار سرپل ذهاب گفت: این شهرستان در غرب کرمانشاه در مسیر زوار عتبات عالیات قرار دارد و آماده استقبال و پذیرایی از زائران اباعبدالله الحسین (ع) است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، صدراله بابلی روز شنبه در جلسه ی ستاد اربعین سرپل ذهاب با  تسلیت ماه محرم و صفر و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و قدردانی از هیات های عزاداری برای برپایی مجالس عزاداری دهه اول محرم، افزود: ۱۰ کمیته برای استقبال و پذیرایی از زائران اربعین در شهرستان سرپل ذهاب تشکیل شده است.

صدراله بابلیوی اظهار داشت: از تمامی مسوولان دست اندرکار و به ویژه استاندار کرمانشاه که در راستای پیگیری مرز رسمی خسروی به روی زوار عتبات عالیات تلاش کردند قدردانی می کنم و به طور یقین قدوم مبارک زائران باعث خیر و برکت برای غرب کرمانشاه و تمامی شهرستان های مسیر زوار عتبات عالیات خواهد شد.

نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت: نواقصی برای ارائه  خدمت به زوار امام حسین (ع) در شهرستان سرپل ذهاب وجود داشت که در صدد رفع آن ها هستیم و کمیته ها در تلاشند تا خدمتی درخور زوار به آن ها ارائه دهند.

بابلی از برپایی پنج موکب در سطح شهرستان تامین اقلام مورد نیاز آن ها توسط جهاد کشاورزی برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی خبرداد و اضافه کرد: انجام روکش آسفالت و خط کشی جاده های اصلی، زیباسازی و فضا سازی شهر و آذین بندی خیابان ها و تامین سوخت جایگاه های عرضه سوخت از دیگر اقدامات انجام شده برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی است.

او تصریح کرد: تمامی تشکل های مردمی برای ارائه خدمت به زوار امام حسین (ع) در شهرستان سرپل ذهاب پای کار می آیند زیرا خدمت در دستگاه امام حسین(ع) باعث اجر دنیوی و اخروی است.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت دارد.

به گزارش ایرنا، قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی  - منذریه مسیر اصلی جاده کشورمان به سوی بغداد پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه ایران به کربلاست؛ این مرز تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، کاظمین ۲۰۳، کربلا ۳۰۰، سامرا ۳۲۶ و نجف ۳۸۰ کیلومتر فاصله دارد. خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین در غرب کرمانشاه قرار دارد.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می کنند پس از عبور از شهرهای دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می رسند.

زائرانی که از خسروی عازم عراق می شوند پیش از زیارت امام حسین(ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 579115